سوالات متداول در مورد سنسور فشار

سوالات متداول در مورد سنسور فشار

1- تفاوت سنسور فشار سوزنی و دیافراگمی چیست و هر یک در چه مواردی به کار می رود؟
در سنسورهای فشار سوزنی، سیال از طریق یک منفذ کوچک وارد شده و به دیافراگم داخلی برخورد می کند در سنسورهای فشار دیافراگمی، دو دیافراگم خارجی و داخلی وجود دارد. بین دیافراگم مایعی وجود داشته و سیال به دیافراگم خارجی برخورد کرده و فشار از طریق مایع ذکر شده به دیافراگم داخلی برخورد می کند. یعنی سیال به طور مستقیم به دیافراگم داخلی برخورد نمی کند.
سنسورهای فشار سوزنی جهت سیالات گاز و مایعات غیر چسبنده و خورنده به کار می رود و سنسورهای فشار دیافراگمی جهت سیالات کریستالی ،سیالات خوردنده و سیالات دارای چسبندگی و هم چنین در صنایع غذایی که با سیالات فاسد شونده(نظیر شیر) کار می کنند به کار می رود.
2- تفاوت سنسورهای فشار با خروجی جریان (4-20MA) و خروجی ولتاژ چیست؟
در سنسورهای با خروجی جریان همانطور که از نام آن پیداست خروجی سنسور به شکل جریان استاندارد 4 الی 20 میلی آمپر می باشد. مثلا در یک سنسور فشار 0 الی 10 بار، در فشار صفر خروجی سنسور دارای جریان 4 میلی آمپر بوده و در فشار 10 بار خروجی سنسور جریان 10 میای آمپر را تحویل خواهد داد.
در سنسورهای با خروجی ولتاژ نیز،خروجی به شکل ولتاژ 0 الی 5 ولت DC یا 0 الی 10 ولت DC می باشد به طور مثال در یک سنسور فشار 0 الی 100 بار با خروجی ولتاژ، در فشار صفر خروجی سنسور دارای ولتاژ صفر ولت و در فشار 100 بار دارای ولتاژ 5 ولت خواهد بود.
سنسورهای فشار با خروجی جریان دارای دو سیم ذر خروجی بوده و به صورت حلقه (100P) بسته می گردند و از این نظر دارای حجم سیم کشی کمتری هستند.
انتخاب بین خروجی نوع جریان با ولتاژ بسته به نظر طراح سیستم و نوع سیستم کنترل طراح شده خواهد داشت.
3- منظور از دقت که در کاتالوگ سنسورهای فشار بر حسب %FS ذکر می شود چیست؟
به بازه و محدوده اندازه گیری یک سنسور در اصطلاح FULL SCALE یا در اختصار FS گفته می شود. دقت اندازه گیری سنسور فشار بر حسب درصدی از FS بیان می گردد. به طور مثال سنسور فشار کلر با فشار 25-0 بار دارای دقت %0.5 FS است یعنی به عبارتی دقت این سنسور 0.125± بار خواهد بود یعنی اگر فشار اندازه گیری 10 بار باشد، فشار واقعی می تواند 10+0.125 یا 10-0.125 باشد.

4- حداکثر فشار اعمالی به یک سنسور فشار چه میزان است؟
حداکثر فشار قابل اعمال به صورت موقت، برای زمان کوتاه برای سنسورهای فشار KELER و TRAFAG دو برابر حداکثر فشار اندازه گیری آنهاست. به عنوان مثال سنسور فشار 250-0 بار، حداکثر فشار قابل اعمال به آن 500=250×2 بار خواهد بود. باز هم تاکید میگردد که این فشار به صورت موقتی و لحظه ای است و در صورت تداوم می تواند باعث پارگی دیافراگم و خرابی سنسور گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *