مقایسه PLC با دیگر سیستم های کنترل

مقایسه plc با سیستم های کنترل دیگر

مقایسه PLC با دیگر سیستم های کنترل(رله کنتاکتوری و سیستم DCS) : از آنجا که هدف اصلی از طراحی PLC جایگزینی آن به جای مدارات رله کنتاکتوری بوده است، این دو سیستم را با جزئیات مربوطه مورد مقایسه قرار میدهیم. به نکات زیر توجه شود:

 

سیم کشی: سیستم PLC نسبت به رله کنتاکتوری ، سیم کشی کمتری نیاز دارد زیرا منطق کنترل به صورتنرم افزاری پیاده سازی می شود در حالی که در سیستم رله کنتاکتوری منطق کنترل توسط سیم کشی و با اتصال المان های سخت افزاری ساخته میشود.

 

 تجهیزات: درمقایسه PLC با دیگر سیستم های کنترل برخی المان های سخت افزاری سیستم قدیمی، مانند تایمرها و کانترها و رله های کمکی درسیستم PLC حذف شده و توسط نرم افزار پیاده سازی می گردند.

 

مقایسه سیستم کنترل رله با DCS
مدار فرمان قدیمی

 

 

 فضا: درمقایسه PLC با دیگر سیستم های کنترل به دلیل کاهش کابل کشی و کاهش تعداد عناصر، تابلوی PLC حجم و فضای بسیار کمتری نسبت به تابلوهای فرمان رله کنتاکتوری اشغال می کند.

 

عیب یابی: عیب یابی سیستم PLC بسیار ساده تر از عیب یابی سیستم رله کنتاکتوری است.  در مقایسه PLC با دیگر سیستم های کنترل در سیستم قدیمی، نقشه های زیادی برای مدار فرمان وجود دارند که برای یافتن عیب بعضا بایستی مسیر سیم کشیها را براساس این مدارک جستجو و بررسی کرد ولی در PLC نقشه ها بسیار ساده هستند. به عبارت دیگر نقشه خاص و پیچیده ای وجود ندارد.

 

 سرویس و نگهداری: نگهداری سیستم PLC کم هزینه تر از سیستم های قدیمی است. عناصر سخت افزاری درمقایسه PLC با دیگر سیستم های کنترل مانند رله و کنتاکتور نیاز به سرویس و مراقبت دارند و بعد از کارکرد مشخصی بایستی تعویض شوند، در حالی که اجزای PLC نیازمند این گونه سرویس ها و تعویض ها نیستند.

 

توسعه سیستم: توسعه سیستم مبتنی بر PLC بسیار ساده تر از توسعه سیستم رله کنتاکتوری است زیرا درسیستم قدیمی ممکن است برای تغییر یا توسعه سیستم نیاز به تغییر سیم کشیها و انجام سیم کشی جدید باشد. در حالی که در PLC تغییر و حذف و اضافه در برنامه، بدون دستکاری سیم کشی بیرونی یا با تغییرات مختصر در سیم کشی انجام می گردد.

 

طراحی: در فاز طراحی، سیستم های قدیمی کار بیشتری نیاز دارند و مستندات و نقشه های بیشتری بایستیبرای آنها تهیه کرد ولی در سیستم PLC کار ساده تر است.

 

 امکان اجرای محاسبات پیچیده:  در مقایسه PLC با دیگر سیستم های کنترل انجام محاسبات پیچیده ریاضی در سیستم های قدیمی امکان پذیر نیست ولی در PLC به سادگی قابل اجراست.

 

عملکرد هوشمند: PLC به دلیل استفاده از پردازشگر یک کنترل کننده هوشمند محسوب می گردد که توانایی تشخیص بسیاری از اشکالات را دارا می باشد. در حالی که سیستم رله ای یک سیستم غیرهوشمند محسوب می گردد.

 

 استفاده از شبکه های صنعتی: در پیاده سازی یک سیستم کنترل توسط PLC امکان استفاده ازشبکه های صنعتی به منظور تبادل دیتا وجود دارد اما سیستم رله ای از این فاکتور بی بهره است.

 

 امکان استفاده از سیستم مانیتورینگ: یکی از بزرگترین محاسن سیستم های کنترل نوین امکان استفاده از سیستمهای مانیتورینگ همراه با آنهاست. در مقایسه PLC با دیگر سیستم های کنترل منظور از سیستم مانیتورینگ سیستمی است که ضمن نمایش گرافیکی پروسه، می تواند دیتاهای سنسورها را نمایش، آرشیو و به صورت منحنی نمایش داده، متناسب با اتفاقات مختلف پیام های مناسب را تولید و نمایش دهد و امکانات مختلفی برای اپراتور فراهم نماید. PLC قابلیت ارتباط با سیستم های مانیتورینگ را دارد، در حالی که این امکان در سیستم های رلهای وجود ندارد.

 

هزینه کمتر: از نظر اقتصادی با در نظر گرفتن فاکتورهایی مانند تعداد عناصر سخت افزاری، سرویس و نگهداری و زمانهای توقف سیستم جهت عیب یابی،  در مقایسه PLC با دیگر سیستم های کنترل هزینه سیستم قدیمی بسیار بیشتر از هزینه سیستم PLC است.

مقایسه PLC با سیستم های DCS

 

اگرچه در ابتدا PLC و DCS دو مقوله کاملا مجزا محسوب می شدند اما امروزه این دو سیستم به نحوی در یکدیگر گره خورده اند که تفکیک آنها کار ساده ای نیست. در ادامه به بررسی برخی از تفاوت های این دو سیستم می پردازیم.

مواردی که می توان برای تشخیص تفاوت PLC و DCS به آنها اشاره کرد عبارتند از:

 

 تفاوت معماری:
معماری PLC براساس یک پردازشگر است که ورودی ها و خروجی ها با آن در ارتباط هستند.

 

معماری PLCبراساس یک پردازشگر است که ورودی و خروجی های آن باهم در ارتباط هستند
شماتیک کلی معماری PLC

 

 

 

در سیستم DCS بر خلاف PLC پردازش متمرکز نیست و از کنترلرهای مجزایی که با یکدیگر شبکه شده اند استفاده شده است. این کنترلرها در عین حال از طریق شبکه به سیستمهای اپراتوری متصل هستند و مقادیر مبنا را از آنها دریافت کرده و اطلاعات فرآیند را به آنها ارسال می نمایند.

 

 

 

 

 

 

 

 

تفاوت کاربری: به طور کلی در کنترل فرآیندهایی که لوپ کنترلی و سیگنال های آنالوگ زیاد دارند واصطلاحا Continuous Process نامیده می شوند بهترین سیستم کنترل DCS است. در فرایندهایی که سیگنال دیجیتال زیاد دارند و کنترل عمدتا به صورت on/off است و اصطلاحا Discrete Process نامیده میشوند بهترین سیستم کنترل PLC است.

تفاوت عملکردی: زمانی این دو سیستم دو کاربری کاملا مجزا داشتند، از PLC ها برای کنترل سیگنال های Discrete و از DCS برای لوپ های کنترلی استفاده می شد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، این دو سیستم می توانند در نقاطی هم پوشانی داشته باشند. یعنی از PLC برای کنترل لوپ نیز استفاده شود و DCS سیگنال های دیجیتال را نیز پردازش کند. ولی این نوع استفاده با کاستی هایی همراه است.

روشهای برنامه نویسی:برنامه نویسی در DCS به صورت چارت گرافیکی است و با ابزارهایی نظیر CFC انجام می گیرد که سطح بالا محسوب میشود. در حالی که در PLC زبانهای برنامه نویسی سطح پایین نظیر دیاگرام نردبانی به کار می رود. اگر در DCS از زبان برنامه نویسی سطح پایین استفاده شود قابلیتهایی مانند امکانات مانیتورینگ از دست می رود و اگر در PLC از زبان برنامه نویسی سطح بالا مانند CFC استفاده شود بار پردازش آن افزایش خواهد یافت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *