هیدرولیک چیست ؟

هیدرولیک چیست ؟

هیدرولیک چیست ؟

سیر تاریخی توسعه مهندسی هیدرولیک

برای پاسخ به پرسش  هیدرولیک چیست ؟ بهتر است نگاهی به سیر تاریخی توسعه مهندسی هیدرولیک داشته باشیم .

هیدرولیک از نزدیک به پانصد سال پیش مورد استفاده بشر قرار گرفت. اصول اساسی آنرا پاسکال دانشمند فرانسوی در سال ۱۶۵۰ بیان نمود. یک قرن بعد دانیل برنولی قانون بقای انرژی را برای سال جاری در خط لوله بیان نمود.
ا توجه به پرسش هیدرولیک چیست ؟ می توان گفت در سال ۱۷۹۵ اولین پرس هیدرولیک آبی ساخته شد. پس از کشف روغن حاصل از نفت، این محصول جایگزین آب به عنوان واسطه انتقال انرژی گردید. سپس با ساخت قطعات دقیق تر، مشکلات آب بندی سیستمها به تدریج حل شد و توجیه و مقبولیت هیدرولیک روز بروز افزایش یافت.
در طی جنگ جهانی اول از هیدرولیک در سطح وسیعی استفاده شد. از اواسط قرن بیستم مقبولیت و بهره برداری از آن به حدی رسید که هم اکنون هرکس می تواند در نزدیکی خود کاربردی از آن را بیابد.

مثالهایی از کاربردهای هیدرولیک صنعتی :

صنایع فولاد سازی

در کارخانجات فولاد سازی و نورد، بسیاری از اعمال حرکتی همانند چرخش و جابجایی بستر خنک کن، تغییر زاویه مکانیزمها، تنظیم غلتک ها و…. فقط با زدن یک کلید و یا توسط سیتمهای کنترل مرکزی با بهره گیری از قدرت و دقت سیستمهای هیدرولیک انجام می گردند.

ماشین های ابزار

قدرت، دقت به همراه کنترل و اتوماسیون موجب استفاده از هیدرولیک به عنوان محرک مکانیزم های ماشین های ابزار گردیده است.

پرسها و قیچی ها

قابلیت اطمینان به همراه توانایی کار در ظرفیت های بالا و تامین شرایط ایمنی در کنار مزایای اقتصادی از علل استفاده از هیدرولیک جهت اعمال نیرو ،حرکت و کنترل در پرس ها و قیچی ها به شمار می روند.

هیدرولیک چیست ؟
هیدرولیک چیست ؟

مزایای سیستم هیدرولیک

مهندسین طراح ماشین آلات، همیشه درگیر انتخاب مناسب ترین سیستم جهت انتقال و کنترل انرژی از بین سیستمهای الکتریکی، مکانیکی، بادی یا هیدرولیکی می باشند. البته در بسیاری از کاربردها ترکیب سیستمهای فوق، مؤثرتر و اقتصادی تر است. در همین راستا می توان جهت تشخیص بهتر موارد استفاده از هیدرولیک، مزایای عمومی آنرا مورد بررسی قرار داد.

1  –  سادگی طراحی

یک سیستم هیدرولیک در مقایسه با انواع مکانیکی مشابه، قطعات متحرک کمتری دارد، لذا از نظر ساختمان بسیار ساده و کارآمد می باشد و با انتقال روغن توسط خطوط انتقال به هر نقطه مورد نظر می توان به حرکتهای خطی یا دورانی با قدرت بالا و کنترل مناسب دست یافت. در صورتیکه در یک سیستم مکانیکی، جهت انتقال قدرت و حرکت، به مجموعه ای از چرخدنده، بادامک، کلاچ، اهرم و…………… نیاز می باشد.

۲- قابلیت افزایش نیرو

در سیستم هیدورلیک، در هنگام نیاز می توان به سادگی نیروها را تا صدها برابر افزایش داد.

3 – سادگی و دقت کنترل

کنترل نیروهای بزرگ با اعمال کمترین نیرو قابل انجام است. همچنین امکان دست یابی به گشتاور یا توان ثابت در سرعتهای متغیر وجود دارد.

4 – انعطاف پذیری

استفاده از لوله ها و شیلنگها بجای اجزاء مکانیکی (مانند زنجیر، تسمه، کوپلینگ، گاردان و …) مشکلات و محدودیتهای موقعیتی را به حداقل رسانده، بگونه ای که اجزاء یک سیستم هیدرولیک را می توان بصورت کاملا انعطاف پذیر (از نظر موقعیت) طراحی نمود.

5- بازده بالا

سیستم هیدرولیک از بازده بالا و تلفات اصطکاکی کم برخوردار بوده و هزینه انتقال قدرت در آن پائین است. سازگاری این سیستم با اجزاء کنترلی دیگر مانند اجزاء برقی، الکترونیکی و مکانیکی، مزیت اقتصادی بالایی را بوجود آورده است. سیستم هیدرولیک از نقطه نظر کاهش هزینه های نگهداری نیز مزایای فراوانی دارد.

6- قابلیت اطمینان

استفاده از شیرهای اطمینان و سوئیچهای فشاری و حرارتی، سیستمهای هیدرولیک را نسبت به افزایش ناگهانی بار از قابلیت اطمینان کافی برخوردار نموده است.

سیستم هیدرولیک چگونه کار می کند؟

بطور کلی یک سیستم هیدرولیک چهار وظیفه اساسی را بر عهده دارد :

1- تبدیل انرژی مکانیکی به قدرت سیال تحت فشار بوسیله پمپ

۲- انتقال سیال تا نقاط مورد نظر توسط لوله ها و شیلنگها

۳- کنترل فشار، جهت و جریان سیال توسط شیرها

۴- انجام کار توسط عملگرها (سیلندرها و موتورهای هیدرولیکی)

به مجموعه عوامل چهارگانه فوق، مدار هیدرولیکی می گویند که عملکرد صحیح آن بیش از هر چیز به کنترل دقیق وابسته می باشد. در شناخت یک سیستم هیدرولیک، قبل از هر چیز باید به خاصیت تراکم ناپذیری سیال توجه کرد و سپس با توجه به امکان چند برابر کردن نیروها  قابلیت آنرا در انجام کارهای بزرگ درک نمود.

اجزاء تشکیل دهنده سیستم هیدرولیک

عوامل تشکیل دهنده سیستم هیدرولیک، صرفنظر از کاربرد آنها، به چهار بخش اصلی تقسیم می شوند:

١- مخزن، جهت نگهداری سیال

۲- پمپ، جهت به جریان انداختن سیال در سیستم که توسط الکتروموتور و یا محرکه دیگری بکار انداخته می شود.

۳– شیرها، بمنظور کنترل فشار، جریان و جهت حرکت سیال

۴- عملگرها (سیلندر برای ایجاد حرکت خطی و یا موتور برای تولید حرکت دورانی)، جهت تبدیل انرژی سیال تحت فشار به نیروی مکانیکی مولد کار

بسته به نوع کاربرد، سیستمهای هیدرولیک از پیچیدگیهای متفاوتی برخوردار می باشند.

مقایسه اجزاء مورد استفاده در سه روش انتقال قدرت

(الکتریکی، مکانیکی و هیدرولیکی)
در جدول ۱-۱ اجزاء مورد استفاده در سه روش انتقال قدرت (الکتریکی، مکانیکی و هیدرولیکی) معرفی و مقایسه گردیده اند.

جدول 1-1 معرفی و مقایسه ی اجزا. مورد استفاده در سه روش انتقال قدرت (الکتریکی،مکانیکی و هیدرولیکی)

الکتریکی مکانیکی هیدرولیکی
توزیع یا انتقال سیمها و کابلها چرخها،محورها،چرخدنده ها،بادامکها،گوه ها،پیچها ، پولیها،تیرها،تسمه ها،کلاچها لوله ها و شیلنگها
کنترل سوئیچها،ترانسفورمرها ،تنظیم کننده ها ،رله ها و… فرم اجزا کنترلی به فضا، وزن،اندازه،شکل و…بستگی دارد شیرهای کنترل فشار،کنترل جریان و کنترل جهت
عملگر سولونوئیدها و موتورها چرخها،پیستونها،اهرمها،

چرخدنده ها و…

سیلندرها و موتورهای هیدرولیکی
ذخیره انرژی باطریها چرخهای طیار انباره ها و مخازن ذخیره روغن
وسایل ایمنی فیوزها و

مدارهای ترمزی

مقاومت قطعات،قفلهای ایمنی شیرهای اطمینان،سوئیچ های فشاری و فیوزهای هیدرولیکی

نویسنده: محمدرضا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *