سوالات متداول در مورد ترموکنترلرهای حرارت

سوالات متداول در مورد ترموکنترلرهای حرارت

1- ترموکنترلر آنالوگ و دیجیتال چیست و تفاوت آنها کدامند؟

ترموکنترلر آنالوگ به آن دسته از ترموکنترلرها اطلاق می گردد که نمایش دما در آنها معمولا توسط میتر عقربه ای و تنظیم دمای دلخواه (sv) توسط یک ولوم درج انجام می گردد.

در ترموکنترلرهای دیجیتال تنظیم دمای دلخواه(sv) از طریق کلیدهای روی وسیله انجام گرفته و نمایش دما نیز به صورت دیجیتالی و از طریق یک صفحه نمایش دیجیتالی صورت می پذیرد.

کار با ترموکنترلرهای آنالوگ بسیار ساده بوده ولی به دلیل اینکه از نوع ON/OFFمی باشند دقت بالایی ندارند و بالعکس ترموکنترلرهای دیجیتال چون به صورت PID نیزوجود دارند دارای دقت بالایی بوده ولی تنظیمات آن به نسبت نوع آنالوگ کمی پیچیده تر می باشد. از ترموکنترلرهای آنالوگ می توان به سری HY شرکت هانیانگ اشاره نمود.

 

2- چه زمان از کنترلرهای ON/OFF و چه زمان از کنترلرهای PID استفاده می شود؟

کنترلرهای ON/OFF در مواردی استفاده می گردند که دقت بالا مورد نظر نمی باشد. به طور مثال در یک اجاق برقی خانگی اختلاف دمای 3 یا 4 درجه با دمای دلخواه(مثلا دمای 100 درجه یا 103 درجه)تاثیر چندانی نخواهد داشت، در این گونه موارد می توان از کنترلرهای ON/OFF استفاده نمود.

کنترلرهای PID در پروسه های صنعتی مانند پروسه پخت سیمان، سرامیک، ذوب فولاد و کاربرد داشته که در این

مورد به دقت در حد زیر 1 درجه نیز نیاز است، استفاده می گردد. بدیهی است که از کنترلرهای PID می توان به جای کنترلرهای ON/OFF استفاده نمود ولی بالعکس آن باعث اختلال در عملکرد خواهد شد. ترموکنترلرهای سری EG6 و BR6 و SU105IP نمونه ای از نوع ON/OFF و کنترلرهای سری AX و NX نمونه ای از نوع PID از شرکت هانیانگ می باشد.

 

3- آیا می توان طول سیم های سنسورهای حرارت متصل به کنترلر دما را افزایش داد؟

بله. در مورد ترموکوپلها باید جنس سیم اضافه شده از جنس فلز ترموکوپل باشدتا در سیستم خطا ایجاد نگردد.

به طور مثال اگر از ترموکوپل نوع K استفاده میکنیم جهت افزایش طول سیم، باید از سیم نوع K استفاده گردد همین موارد در صورت استفاده از PT100 جهت افزایش طول باید از PT100 نوع سه سیم و چهار سیم استفاده گردد تا خطای طول سیم جبران گردد. در کنترلرهایی که دارای سنسور خاص خود هستند نیز باید به توصیه شرکت سازنده عمل نمود. مثلا سنسور ICLM35 کنترلر ساموان SU105IP را طبق گفته شرکت سازنده تا 500 متر می توان طول سیم آن را افزایش داد.

 

4- آیا می توان به خروجی ترموکنترلرها رله SSR وصل نمود؟

بله. بسیاری از ترموکنترلرهای هانیانگ قابلیت فرمان به رله های SSR را دارند. باشد توجه داشته باشیم که این زمان به شکل ولتاژ DC می باشد و از این رو بایدفرمان رله SSR انتخابی از نوع DC باشد. البته برخی مدل ها نظیر سری BR6 و ED6 و HY قابلیت اتصال به SSR را ندارند که با توجه به کاتالوگ تجهیز این موضوع مشخص می کردد. مدلهای سری AX و NX هانیانگ همگی دارای قابلیت اتصال به SSR هستند.

 

5- خروجی آنالوگ در ترموکنترلرها چیست و کاربرد آن چیست؟

خروجی آنالوگ یک خروجی عموماً به شکل جریانی ( 4-20 MA)می باشد. این خروجی، خروجی کنترلی اصلی است و با انحراف دما از مقدار تنظیمی(SV) این جریان افزایش و با نزدیک شدن دما به مقدار تنظیمی این جریان کاهش می یابد. از این خروجی جهت اتصال ترموکنترلر به تجهیزاتی نظیر کنترل کننده توان تریستوری(TPR)،درایوهای AC ودر جهت کنترل دقیق دما استفاده می گردد. برخی از ترموکنترلرهای هانیانگ سری AX و NX دارای خروجی آنالوگ می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *