مقایسه ترانسمیتر فشار کلر و ترافاگ (11 نکته مهم)

مقایسه ترانسمیتر فشار کلر و ترافاگ

در این نوشتار به مقایسه دو ترانسمیتر فشار Trafag و ترانسمیتر فشار Keller از این دو شرکت سوئیسی می پردازیم. جهت بررسی ترانسمیتر فشار ترافاگ Trafag سری 8472 و ترانسمیتر فشار کلر keller سری PA-21Y انتخاب شده است.

1- نوع ترانسدیوسر داخلی : در ترانسمیتر فشار ترافاگ از ترانسدیوسر نوع سرامیکی (AL2O3) استفاده و در برند Keller از ترانسدیوسر نوع پیزورزیستیو و سیستم استرین گیج استفاده شده است. به همین دلیل ترانسمیتر های فشار Keller دارای ابعاد کوچکتری نسبت به رقیب خود برند Trafag هستند.

2- دقت اندازه گیری : با رجوع به برگه های اطلاعاتی سازنده در می یابیم که هر دو برند دارای دقت 0.5FS % (فول اسکیل) هستند. از نظر دقت تفاوتی ندارند.

3- زمان پاسخ دهی : با بررسی اطلاعات سازنده مشاهده می شود که زمان پاسخدهی برای ترانسمیتر فشار ترافاگ یک میلی ثانیه و برای ترانسمیتر فشار Keller ، 0.5 میلی ثانیه بوده و از این نظر سنسور فشار کلر سریعتر بوده و نسبت به رقیب خود برتری دارد.

4- استحکام فیزیکی ترانسدیوسر داخلی : همانطور که در بالا اشاره شد ترانسدیوسر داخلی Keller و Trafag به ترتیب از نوع پیزورزیستیو و سرامیکی می باشد. ماهیتا ترانسدیوسر های نوع سرامیکی دارای استحکام مکانیکی بالاتری نسبت به نوع پیزورزیستیو هستند و از این رو ترانسمیتر های فشار Trafag جهت محیط های خشن دارای برتری هستند.

5- حساسیت به امواج الکترومغناطیسی : این موضوع نیز به نوع ترانسدیوسر استفاده شده در این دو برند باز میگردد به طوریکه ترانسدیوسر های سرامیکی دارای حسایت کمتری به تداخلات الکترومغناطیسی بوده و از این لحاظ جهت کار در محیط های پر نویز تارنسمیتر های فشار Trafag برتری دارند.

6- ولتاژ تغذیه : هر دو برند با ولتاژهای DC کار کرده و برند ترافاگ با ولتاژ 9 الی 30 ولت و برند کلر با ولتاژ 8 الی 32 ولت کار میکند و از این نظر در ترانسمیتر های فشار Keller بازه ولتاژ کاری اندکی وسیع تر است.

7- نوع اتصال الکتریکی : ترانسمیتر های فشار کلر دارای سوکت mPm جهت اتصال بوده و ترانسمیتر های ترافاگ دارای سوکت چهار پایه EN175301 می باشند. سوکت ترانسمیتر فشار کلر دراای ابعاد کوچکتری بوده و از این جهت برای استفاده در فضاهای کوچک نسبت به رقیب خود مناسب تر خواهد بود.

8- درجه حفاظت : هر دو برند Trafag و Keller دارای درجه حفاظت IP65 بوده و در برابر گرد و خاک و اسپری آب توسط واترجت مقاوم هستند و از این لحاظ با یکدیگر برابرند.

9- جنس بدنه : ترانسمیتر های ترافاگ از جنس استیل 303 و ترانسمیتر های کلر از جنس استیل 316L هستند. از این رو بدنه ترانسمیتر های کلر اندکی نسبت به خورندگی در مقابل مواد شیمیایی مقاوم تر هستند.

10- دمای سیال : ترانسمیتر های فشار ترافاگ با دمای سیال بین 25- الی 125 درجه سانتیگراد و ترانسمیتر های کلر با دمای سیال بین 40- الی 100 درجه سانتیگراد کار می کنند. از این نظر می توان گفت که ترانسمیتر های فشار Keller جهت کار با سیالات با دمای پایین تر مناسب تر هستند و بالعکس ترانسمیتر ترافاگ جهت کار با سیالات با دمای بالاتر مناسب خواهد بود.

11- نوع اتصال مکانیکی : سنسور های فشار ترافاگ و کلر هر دو دارای اتصال نری با سایز 1/4 اینچ بوده و از این نظر تفاوتی باهم ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *