10 برند محبوب سیم و کابل ایران را بشناسید

مدت‌ها از زمانی می‌گذرد که نیروی برق، به خانه‌های ما ایرانیان وارد شد. هم‌چنین از تولید و به‌کارگیری این نیرو در مسیر راه‌اندازی و توسعه صنایع مختلف نیز، سال‌ها طی شده است. در این مدت شرکت‌ها و کارخانجات زیادی، در زمینه تولید و عرضه خدمات مرتبط با نیروی الکتریسیته تاسیس و به‌موازات آنها دیگر صنایع نیز پای به میدان پیشرفت و ترقی گذاشته‌اند.
نیروی محرکه منازل، کارگاه‌ها و بسیاری از این کارخانجات، جریان الکتریسیته‌ بوده و هست. وجود کابل و سیم، مانند رگ‌های حیات‌بخش، رشد و پیشرفت را در عرصه‌های مختلف رقم می‌زند. در این میان طی سال‌ها، برندهای گوناگون تولید کابل و سیم، در رقابتی سالم و تنگاتنگ به تولید محصولاتی با سطوح کیفی متنوع پرداخته‌اند. بسته به میزان رضایت عموم از این تولیدات، محبوبیت این برندها نیز بیشتر شده است. با توجه به تعداد بالای این برندها و شرکت‌های تولیدی، فرصت ذکر نام همه آنها در این مطلب کوتاه وجود ندارد.

در این بخش، به معرفی ۱۰ برند محبوب سیم و کابل برق ایرانی می‌پردازیم که برتری و محبوبیت خود را، در قالب کیفیت محصولات به مردم ارائه نموده‌اند.

 

1- کابل‌سازی ابهر:

لوگوی کابل ابهر

اولین تولید کننده کابل‌های فشار قوی در ایران است. در این زمینه، برندهای خوشنام دیگری نیز وجود دارند که بیش از سایرین دارای مقبولیت نزد هم‌میهنان‌مان هستند:

 

2- صنعتی الکتریک خراسان (افشار نژاد):

سیم و کابل خراسان افشارنژاد

این مجموعه که از پیشگامان صنعت تولید ملزومات الکتریکی در ایران است، در سال ۱۳۴۵ در مشهد آغاز به‌کار نمود. همراهی و همکاری این مجموعه با یک خط تولید ایتالیایی و واردات سیم‌های تابیده از ژاپن، سالها بعد زمینه‌ساز توسعه فعالیت‌ها و دستیابی به توانمندی تولید کابل برق در داخل کشور شد.
از مزایای قابل توجه این مجموعه تنوع کیفی محصولات و دارا بودن استانداردهای ایرانی و جهانی است که بر اعتبار آن افزوده و این شرکت را در زمره بهترین‌های صنعت برق قرار داده است. به‌نظر می‌رسد امکان گسترش فضا و فعالیت‌های این شرکت، بیش از پیش فراهم باشد.

 

3- صنایع سیم و کابل همدان:

سیم و کابل همدان

این مجموعه در اوایل دهه۶۰ خورشیدی و با اقبال به نیاز مبرم کشور به تولید ملزومات صنعتی الکتریکی توسط بخش خصوصی، در همدان احداث و بلافاصله آغاز به‌کار نمود. علاوه بر سطح بالای تولید، محصولات آن از نظر کیفی، توان رقابت با تولیدات خارجی را داشته و به دریافت نشان‌های استاندارد ملی و بین‌المللی نائل گشته‌اند. برگزاری کارگاه‌های آموزشی از شاخصه‌های ویژه این مجموعه است.

 

4- رسانا کابل:

لوگوی رسانا کابل

شرکت رسانا، در ۱۳۷۲ و با همکاری گروهی از متخصصان، نخبگان و کارشناسان این صنعت آغاز به‌کار کرد. سرعت رشد آن به‌دلیل توان علمی بالا و نیروی متعهد چنان بالا بود که در سال ۱۳۹۱ با افزایش کمی و کیفی تولیدات نیاز به گسترش کار احساس و بلافاصله نیز عملی شد.
ارائه مشاوره قوی و به‌کارگیری تجهیزات مدرن‌ و به‌‌روز را می‌توان از نقاط قوت این برند خوشنام و جوان ایرانی برشمرد. در دهه اخیر این شرکت توانسته با سرمایه‌گذاری مضاعف در زمینه تولید انواع کابل و سیم برق و ملزومات جانبی، خدمات خود را ارتقا بخشد.

 

5- سیم و کابل البرز:

 

مزیت عملکرد رقابتی برای کابل البرز، رسیدن به حضوری فعال و پررنگ در عرصه‌های داخلی و جهانی بوده است. این دستاورد، به مدد به‌کارگیری بهینه نیروی انسانی کارآزموده و سطح بالای نظارت کیفی بر محصولات به‌دست آمده و همزمان، به ارتقاء دانش فنی و به‌روز نیروهای خلاق این جموعه نیز، انجامیده است.
تجهیز آزمایشگاه کنترل کیفیت این مجموعه به دانش روز دنیا و دریافت گواهینامه‌های اعتباری ایزو در چند لیسانس، از دیگر شاخصه‌های آن به‌شمار می‌آید.

 

6- سیم و کابل مغان:

لوگوی سیم و کابل مغان

این کارخانه با قدمت ۳۰ ساله در شهرک صنعتی شاهرود، از پیشگامان صنعت کابل و سیم به‌شمار می‌آید. تاسیسات برقی ساختمان از عمومی‌ترین مصارف کاربردی این فیلدکاری بوده و عمده‌ترین تولیدات کارخانجات ملزومات الکتریکی مغان را تشکیل می‌دهند. طراحی روکش‌های عایق تخصصی از مهمترین ویژگی‌های این برند شناخته شده محسوب می‌شود.

 

7- کابل باختر:

کابل باختر

این مرکز تخصصی تولید کابل و سیم سیلیکونی (نسوز) مورد استفاده در صنایع و مراکز حساس کشور دارای اهمیت خاصی در زمینه تولید این محصولات است. مجموعهکابل باختر با افتخار توانسته نیازها و کاستی‌های بازار داخلی و خارجی را به این محصولات استراتژیک برآورده سازد. هرچند مواردی چون عدم بازیافت این ماده در چرخه طبیعی و قیمت بالای آن را نیز، مد نظر دارد.

 

8- سیم و کابل یزد:

سیم وکابل یزد

این مجموعه برای برآورده کردن نیازهای کشور توسط بخش خصوصی راه‌اندازی شد. تولیدات آن به کابل افشان جهت برق فشار ضعیف اختصاص دارد. از ابتدای تاسیس تاکنون، تولید محصولات باکیفیت، سرلوحه تولیدات بوده و همواره تلاش شده تا این شرکت بتواند رضایت خاطر مشتریان را فراهم آورد.

 

9- سیم وکابل سیمکو:

سیم وکابل سیمکو

تنوع کم‌نظیر محصولات سیم و کابل، به‌ویژه در خصوص کابل‌های مخابراتی و کواکسیال در بیش از ۱۰۰ نوع را می‌توان نقطه شرکت کابل و سیم سیمکو دانست. این شرکت هم‌چنین با تجربه‌ای حدود دو دهه توانسته رضایت خاطر مشتریان را جلب و نشان‌ اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و نیز استانداردهای منطبق با اروپا و ایزو را دریافت نماید.

10- سیم و کابل کرمان:

کابل کرمان و کاویان

این برند از شناخته ‌شده‌ترین برندهای ایرانی در زمینه تولید انواع کابل آنتن است. تا جایی که اهل فن، برای بهترین دریافت فرکانس بر روی آنتن، ملزومات ساخته شده با این نوع کابل را پیشنهاد می‌کنند. کابل کرمان عملا تمامی محدوده‌های فرکانسی را پوشش می‌دهد.
این برند توانسته در همکاری تنگاتنگ با سازمان های دولتی و خصوصی، تجربیات مثبت فراوانی کسب نماید. این مجموعه، با تسلط کامل بر نیازهای مشتریان، توانسته خود را به‌خوبی در فضای رقابتی مطرح نماید.
در این زمینه و با اقبال به موضوع پرمخاطب رسانه، به اهمیت کارکرد مفید این مجموعه تولیدی در عرضه کابل‌های مخابراتی و کواکسیال پی می‌بریم.

کلام پایانی

از برندهای برتر در حوزه این صنعت نیز یاد کردیم و نقاط قوت هر یک را به اختصار بیان نمودیم. لازم به ذکر است که این برندهای خوشنام و بسیاری از دیگر همکاران صنفی در این فیلد کاری، در تلاشند تا با تولید محصولات کابل و سیم مورد نیاز هم‌وطنان، ضمن حفظ استاندارد محصولات خود، به ارتقاء کیفی آنها نیز بپردازند. مطلب را با آرزوی موفقیت برای این شرکت‌ها و رشد و توسعه هر چه بیشتر صنعت برق کشورمان به پایان می‌رسانیم.

۸ thoughts on “10 برند محبوب سیم و کابل ایران را بشناسید

 1. با درود و احترام
  سپاس از معرفی برندهای سیم و کابل و با آرزوی روزافزون برای شما و آحاد دست اندر کار لوازم صنعتی .
  با توجه به اینکه قصد دایر نمودن فروشگاهی در این زمینه داشتم اطلاعات مفیدی کسب نمودم

  با تشکر
  زهراکار
  ۰۹۱۲۲۶۰۹۹۵۶

 2. با سلام ، مجموعه صنعتی ما به مقداری کابل فشار ضعیف و متوسط نیاز پیدا کرد که با تحقیقات لازم شرکت کابل متال رو برگزیدیم ، هم طبق شواهد و هم طبق ابراز مهندسین مجری پروژه ، کابل ها از استاندارد بسیار بالا ،کیفیت بسیار مرغوب و راندمان خوبی برخوردار بودند که این ها به علاوه قیمت مناسب و مقرون به صرفه باعث رضایت کامل ما از خرید شد … برای دوستانی که به دنبال کابل فشار ضعیف و متوسط میگردن ، کابل های شرکت کابل متال با استاندارد های iec و EN رو به شدت پیشنهاد میکنیم ، کابل ها دقیقا متناسب با دیتاشیت اولیه ای که قبل از سفارش و قرارداد در ادختیارمون گذاشتن بودند. (((با آرزوی موفقیت و سعادت برای پرسنل کابل متال و همچنین سایت خوب شما… )))

 3. با سلام
  شرکت راهدار صنعت کیهان هم سیم و کابل های باکیفیتی طبق استانداردهای بین المللی و سازمان آتش نشانی تولید میکنه
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *