محاسبه سطح مقطع مناسب در هنگام خرید سیم و کابل افشان نکته ی بسیار قابل توجهی می باشد که با کمک فرم ذیل شما می توانید به راحتی این محاسبه را با بالا ترین دقت انجام دهید.

محاسبه سطح مقطع کابل افشان

انتخاب صحیح سیم و کابل

انتخاب صحیح سایز سیم و کابل جهت مصرف کننده های الکتریکی یکی از موارد مهمی است که علاوه بر داشتن مزایای اقتصادی به روی ایمنی و حفظ جان و مال افراد تاثیر مستقیم خواهد داشت.
به طور کلی منظور از انتخاب صحیح سایز سیم و کابل ، اتخاب سطح مقطع مناسب (بر حسب میلی متر مربع )با توجه به پارامترهای مختلف می باشد.
این پارامتر ها عبارتند از:
1-جریان مصرف کننده.
2-طول کابل مورد نظر.

3-محل قرار گیری کابل (به این مفهوم که آیا کامل در فضای آزاد قرار دارد یا در داخل کانال و یا داخل زمین دفن شده است).
4-جنس کابل که می تواند مس یا الومنیوم باشد.
5-حد اکثر افت ولتاژ مجاز.
با توجه به قیمت بالای مس و آلومنیوم انتخاب نامناسب سایز کابل می تواند به کارفرما هزینه های اضافی غیر لازم را تحمیل کرده و یا باعث بروز خطر آتش سوزی و خسارت جانی و مالی گردد.
در صورتی که سایز کابل انتخابی کوچکتر از مقدار صحیح آن باشد، باعث گرم شدن تدریجی کابل و آتش گرفتن آن خواهد شد. متاسفانه بسیاری از گزارشات پایگاههای آتش نشانی حاکی از آن هستند که آتش سوزی کابل برق یکی از شایع ترین دلایل آتش سوزی ها در ایران است و دومین دلیل آتش سوزی است.
همین طور در صورتی که سایز کابل انتخابی بزرگتر از مقدار صحیح آن باشد باعث صرف هزینه اضافی و اتلاف پول خواهد شد.
مطالب بعدی در انتخاب سیم و کابل استفاده از برندهای معتبر و استاندارد می باشد. متاسفانه امروزه شاهد تولید سیم و کابلهایی به شکل غیر استاندارد هستیم ، به طوریکه برخی از کارخانه ها جهت بالا بردن سود خود تعداد مس لازم در ساخت کابل را به کار نبرده و یا به جای استفاده از مس از آلومنیوم روکش شده استفاده کرده و آن را به جای کابل مسی به مصرف کننده عرضه می کنند .همچنین مواردی از تغییر برچسب روی کابل نیز در بازار دیده شده که به طور مثال روی کابل برچسب 2.5×2 زده شده ولی مقطع واقعی کابل 2.5 نبوده است که استفاده از این نوع کابلهای غیر استاندارد نیز خطر آتش سوزی را در پی خواهد داشت.
شرکت یوتاب صنعت عرضه کننده کابل و سیم استاندارد از برندهای معتبر ( سیم و کابل همدان ، افشار نژاد خراسان ، شهاب جم و ...) میباشد.